اقتصادی

تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه روسیه بایدن «تهاجم» به اوکراین را محکوم کرد

بازارهای مالی در سراسر جهان روز سه شنبه در پی اقدامات روسیه و واکنش دولت های غربی دچار نوسان شدند. در ایالات متحده، این اخبار باعث کاهش سهام شد و شاخص S&P 500 را بیش از 10 درصد زیر اوج ژانویه خود در محدوده اصلاحی قرار داد. قیمت نفت که با پیش بینی ناآرامی های جهانی به بشکه ای 100 دلار رسیده است، با 1.5 درصد افزایش به 96.84 دلار در هر بشکه رسید.

بایدن و همتایانش در آلمان، انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی بسته تحریم های جهانی را سخت توصیف کردند. این دستورالعمل‌ها شامل دستورالعمل‌های مالی ایالات متحده برای انکار روسیه از توانایی استقراض پول در بازارهای غربی و ممانعت از تراکنش‌های مالی توسط دو بانک و خانواده‌های سه نخبه ثروتمند روسیه است.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان خط لوله گاز نورد استریم 2 را متوقف کرده است. کانال 11 میلیارد دلاری روسیه به آلمان – تکمیل شده اما هنوز عملیاتی نشده است – برای برنامه های مسکو برای افزایش فروش انرژی به اروپا ضروری است. وزرای خارجه اتحادیه اروپا و دولت بریتانیا با تحریم قانونگذارانی در مسکو که به استفاده از زور رای دادند و همچنین نخبگان، شرکت ها و سازمان های روسی موافقت کردند.

جوزپ بورل فونتلس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «این امر بسیار آسیب خواهد زد.

اما تحرکات در واشنگتن و سایر پایتخت‌ها در سراسر جهان دامنه محدودی داشت و از جنگ اقتصادی سخت‌تری که برخی مکرراً در هفته‌های اخیر خواستار آن شده‌اند – از جمله اعضای کنگره و دیگر حامیان اوکراین، کوتاهی کردند.

آقای بایدن و همتایانش گفتند که اگر پوتین با تلاش برای تصرف مناطق بیشتر مورد ادعای جدایی‌طلبان یا حتی کل کشور، درگیری را تشدید کند، باید بین نیاز به اقدام سریع و شدید و در عین حال حفظ احتمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه تعادل برقرار کنند. جنگی که می تواند درگیری را تشدید کند و ده ها هزار نفر را می کشد.

وی با بیان اینکه این آغاز تهاجم روسیه به اوکراین است، افزود: اگر روسیه تشدید شود، به تشدید تحریم ها ادامه خواهیم داد.

رهبران اروپایی نیز قول داده اند در صورت ادامه پیشروی نیروهای پوتین، سختگیرتر شوند. نخست وزیر بوریس جانسون تحریم های بریتانیا را تنها “قطعه اول” توصیف کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا