بازرگانی

گزارش مشاغل قوی نشان می دهد که اقتصاد به مسیر رشد بیشتر بازگشته است

کارگران کارخانه مونتاژ Stellantis در دیترویت، گرند چروکی L جدید 2021، یک شاسی بلند سه ردیفه جدید را تولید می کنند.

مایکل ویلند | CNBC

قدرت گسترده اشتغال در ماه اکتبر نشان می دهد که اقتصاد در حال خروج از رکود مرتبط با کووید در سه ماهه سوم است و می تواند در سه ماهه چهارم سریعتر از حد انتظار رشد کند.

اشتغال 531000 نفر در ماه افزایش یافت و در بسیاری از مقوله‌ها از جمله بخش‌های تولید، مهمان‌نوازی، خدمات حرفه‌ای و تجاری افزایش یافت. نرخ بیکاری به 4.6 درصد کاهش یافت. بازنگری در داده های ماه های قبل نیز در مجموع 235000 حقوق و دستمزد اضافی در ماه های آگوست و سپتامبر اضافه کرد.

دایان سونیک، اقتصاددان ارشد گرانت تورنتون، گفت: «ما دوباره با کاهش موج دلتا شتاب می‌گیریم و با توجه به اصلاحات، طوفان را پشت سر گذاشته‌ایم.» هزینه‌ها را سرکوب کرد زیرا مردم از سرایت در طول موج دلتا می‌ترسیدند، اما مانع از اشتغال اولیه نشد و اکنون ما دوباره در حال افزایش هستیم.»

اقتصاد در سه ماهه سوم کند شد، زیرا اختلالات زنجیره تامین و کووید فعالیت را با مشکل مواجه کردند. تولید ناخالص داخلی تنها 2 درصد رشد کرد. Swonk در سه ماهه گذشته رشد 5 درصدی را پیش‌بینی کرده بود، اما اکنون می‌گوید که می‌تواند حتی بیشتر هم باشد.

او گفت: “او با این اعداد می تواند کمی قوی تر باشد.” شکی نیست که ما در نهایت به یک امتیاز بالا دست خواهیم یافت.»

اقتصاددانان انتظار داشتند در ماه اکتبر 450000 شغل ایجاد شود که این رقم در سپتامبر 312000 بازنگری شده بود. ناامیدی هایی وجود داشت، از جمله کاهش مشاغل آموزشی ایالتی و دولتی به میزان 65000 نفر. مشارکت نیروی کار نیز دستاوردهای مورد انتظار را نداشت و بدون تغییر در 61.6 درصد باقی ماند.

اما در کل، اقتصاددانان این گزارش را مثبت ارزیابی کردند. سونک گفت: «این اعداد بزرگ بودند. بخش خصوصی رهبری را از بخش دولتی می گیرد.»

وی افزود: “خسارت های آموزشی واقعاً نشان دهنده ناتوانی مدارس در جذب کارگران و مقابله با سونامی بازنشستگان است.” دستمزدهای بخش دولتی با سرعت بخش خصوصی افزایش نمی یابد. هیچ راهی برای رقابت وجود ندارد. آنها واقعاً باید دستمزدها را افزایش دهند. اینها مشاغل کم درآمدی هستند که اکنون با آمازون و والمارت رقابت می کنند.

مایکل گابین، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در بارکلیز، گفت که گزارش اشتغال نشان می دهد که اقتصاد پس از کاهش رشد در سه ماهه سوم به مسیر خود بازگشته است. وی گفت: آنچه را که در نیمه اول سال شاهد بودیم نخواهیم دید، اما 2 درصد اقتصادی نیستیم.

دستمزدها همچنان به شدت افزایش یافته است که آخرین نشانه از کاهش فشارهای تورمی است. سود متوسط ​​دستمزد ساعتی دوباره افزایش یافته است، 0.4٪ نسبت به ماه قبل، یا 4.9٪ در 12 ماه گذشته.

در حالی که مولفه دستمزدها داغ بوده و رشد شغل ثابت است، اقتصاددانان می گویند این گزارش تاکنون پویایی فدرال رزرو را تغییر نداده است. با این حال، چند ماه دیگر رشد شغلی قوی می‌تواند باعث شود بانک مرکزی جدول زمانی خود را برای پایان دادن به برنامه اوراق قرضه مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

فدرال رزرو روز چهارشنبه اعلام کرد که کاهش خرید اوراق قرضه خود را آغاز خواهد کرد و به برنامه ماهانه 120 میلیارد دلاری تا اواسط سال آینده پایان خواهد داد. Swonk انتظار دارد که فدرال رزرو پس از اتمام برنامه شروع به افزایش نرخ بهره کند. …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا