بورس

پاکستان: 4 نفر در حمله به بورس کراچی کشته شدند

اسلام آباد، پاکستان – پس از حمله افراد مسلح به مجتمع بورس پاکستان در شهر جنوبی کراچی در حمله ای که جدایی طلبان قومی بلوچ مسئولیت آن را بر عهده گرفتند و پس از آنکه پاکستان هند را به حمایت از مهاجمان متهم کرد، درگیری بین المللی را برانگیخت، چهار نفر کشته شدند.

چهار مرد مسلح حوالی ساعت 10 صبح (05:00 به وقت گرینویچ) صبح روز دوشنبه سعی کردند به ساختمان بورس حمله کنند و هنگامی که از خودروی خود پیاده شدند و به سمت یک مانع امنیتی در ورودی مجتمع حرکت کردند، تیراندازی نامحسوس داشتند.

مقامات امنیتی گفتند که دو نفر از مهاجمان در آن ایست بازرسی کشته شدند، در حالی که دو نفر دیگر در تیراندازی با مقامات امنیتی در پارکینگ مجتمع کشته شدند.

مقامات بیمارستان گفتند که افراد مسلح کشته شده شامل سه محافظ خصوصی و یک افسر پلیس بودند. در این حمله حداقل هفت نفر زخمی شدند.

فیصل ادی، رئیس سازمان خیریه و آمبولانس ادی، اندکی پس از پایان حمله، از محل حادثه گفت: «حمله‌کنندگان نارنجک‌هایی به همراه داشتند.

صدای انفجارها را می شنیدیم.

ساختمان PSX در قلب منطقه اصلی شرکت کراچی واقع شده است و مقر بسیاری از شرکت ها و بانک های چند ملیتی بزرگ است.

یک کلیپ ویدیویی که توسط یکی از کارمندان در ساختمانی روبروی PSX فیلم‌برداری شده است، چهار مهاجم را نشان می‌دهد که از یک وسیله نقلیه در ایست بازرسی امنیتی پیاده می‌شوند و به ماموران امنیتی تیراندازی می‌کنند.

پرسنل واحد صحنه جنایت پلیس کراچی برای بررسی محل حمله در ورودی بورس اوراق بهادار پاکستان در کراچی، 29 ژوئن 2020 آماده می شوند. رویترز/اختر سومرو
پرسنل واحد صحنه جرم پلیس کراچی برای بررسی محل حمله PSX آماده می شوند [Akhtar Soomro/Reuters]

ارتش آزادیبخش بلوچ جدایی طلب مسلح در بیانیه ای که به الجزیره ایمیل شد و تصویری از چهار مهاجم را منتشر کرد، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

یک مقام ارشد امنیتی که خواست نامش فاش نشود، به الجزیره گفت که این حمله دارای نشانه های حملات قبلی PLA در شهر بود، به ویژه یورش در نوامبر 2018 که در آن ستیزه جویان سعی کردند به کنسولگری چین در کراچی یورش ببرند، دو نفر را کشتند.

این مقام گفت: «آنها مانند حملات قبلی، برای حفاری و محاصره، مجهز به این هدف آمدند. آنها چهار نفر بودند، اما خوشبختانه توسط پلیس محلی مستقر در آنجا برای تأمین امنیت مبادله درگیر شدند.

“ما وحشت زده ایم”

عابد حبیب، مدیر PSX، تلفنی به الجزیره گفت که او و 20 کارمند دیگر در دفاتر خود پناه گرفتند در حالی که نیروهای امنیتی ساختمان را زیر و رو کردند تا هرگونه تهدید دیگری را شناسایی کنند.

حبیب گفت: ما همه ترسیده ایم. تیراندازی شد و ناگهان همه به سمت پنجره ها رفتند تا ببینند چه اتفاقی دارد می افتد. از آنجا که تیراندازی نزدیک بود، همه نگران بودند، ما درهای بیرون خود را بستیم.»

سلیمان مهدی، رئیس PSX در خارج از ساختمان به خبرنگاران گفت که PSX معمولاً بیش از 2000 کارمند در بورس اوراق بهادار و شرکت‌های تجاری مرتبط با آن دارد، اما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا با تعداد کارکنان کاهش یافته کار می‌کند.

تصاویری از ساختمان نشان می‌دهد که خون از طریق یک راه پله و راهروی مجاور داخل ساختمان پاشیده شده است.

شرقیل خرال، یک مقام ارشد پلیس به خبرنگاران گفت که مهاجمان قبل از ورود به ساختمان کشته شدند.

وی گفت: «ما ساختمان را ضدعفونی کرده و به پلیس محلی تحویل دادیم. هیچ اتفاقی در سالن اصلی نیفتاد.

بازار سهام در کراچی
پلیس منطقه ای در اطراف یک جسد در خارج از ساختمان بورس اوراق بهادار پاکستان را ایمن می کند [Asif Hassan/AFP]

فرمانده نیروی شبه نظامی رنجرز – که پاسخ امنیتی را رهبری می کرد – در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این حمله گفت که مهاجمان در هشت دقیقه پس از تلاش برای هجوم به خاک کشته شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا