بازرگانی

محمد الاریان می گوید فدرال رزرو در حال از دست دادن اعتبار در روایت تورم خود است

به گفته محمد الاریان، مشاور ارشد اقتصادی آلیانز، فدرال رزرو به دلیل دیدگاه دیرینه خود مبنی بر موقتی بودن تورم، اعتبار خود را از دست می دهد.

الاریان روز دوشنبه گفت: فکر می کنم فدرال رزرو اعتبار خود را از دست می دهد. “من استدلال کرده ام که واقعا مهم است که یک صدای معتبر در مورد تورم ایجاد شود و این پیامدهای نهادی، سیاسی و اجتماعی فوق العاده ای دارد.”

او در حال صحبت با دن مورفی از CNBC در انجمن صنعت انرژی ADIPEC در ابوظبی، امارات متحده عربی بود.

الاریان تاکید کرد که موضع فدرال رزرو در قبال تورم، رهنمودهای آینده بانک مرکزی را تضعیف کرده و دستور کار اقتصادی رئیس جمهور جو بایدن را تضعیف کرده است.. وی گفت: مردم فراموش نکنند که افراد کم درآمد بیشترین آسیب را از افزایش قیمت مصرف می کنند.

وی افزود: «بنابراین این یک مسئله بزرگ است و امیدوارم فدرال رزرو با پیشرفت‌های موجود در این زمینه هماهنگی داشته باشد.

هنگامی که CNBC با سخنگوی فدرال رزرو تماس گرفت، بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبود.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو پیشتر گفته بود که انتظار دارد شرایط تورم «در سال آینده واقعاً خوب» ادامه یابد و اذعان داشت که «ناامیدکننده» است که مسائل زنجیره تامین هیچ نشانه‌ای از بهبود را نشان نمی‌دهند. فدرال رزرو تا حد زیادی به پیام خود پایبند بوده است، با این حال، اینکه تورم فزاینده تا حد زیادی با همه گیری ویروس کرونا مرتبط است و این مشکلات زنجیره تامین پایان خواهد یافت.

وزارت کار در 10 نوامبر گزارش داد که شاخص قیمت مصرف کننده، که محصولاتی از بنزین و مراقبت های بهداشتی گرفته تا خواربار و اجاره را پوشش می دهد، در ماه اکتبر 0.9 درصد نسبت به ماه افزایش یافت که بسیار بالاتر از انتظارات است. این میزان به 6.2 درصد در سال افزایش یافت که بالاترین سطح از دسامبر 1990 است.

“گذرا نیست”

ما در این تغییر وضعیت هستیم که بانک‌های مرکزی تورم را نادرست توصیف می‌کنند. روایت مکرر: «موقت است، گذرا است، موقت است». الاریان با هشدار به اینکه فدرال رزرو ممکن است یک اشتباه سیاسی بزرگ مرتکب شود، گفت: «این زودگذر نیست.

الاریان گفت: ما شواهد زیادی دال بر تغییرات رفتاری داریم. «شرکت‌ها قیمت‌های بالاتری دریافت می‌کنند [and] چیزهای بیشتری برای آوردن هست. اختلالات عرضه بسیار بیشتر از آن چیزی که هر کسی انتظار داشت دوام می آورد. مصرف کنندگان برای جلوگیری از مشکلات در آینده خرید می کنند – که البته بر تورم فشار می آورد. و سپس رفتارهای دستمزدی تغییر می کند.»

وی افزود: بنابراین اگر به مؤلفه رفتاری زمینه‌ای که منجر به تورم می‌شود نگاه کنید، به این نتیجه می‌رسید که این وضعیت برای مدتی ادامه خواهد داشت. و این حتی قبل از اینکه در مورد اختلالات جدید کووید صحبت کنید.”

الاریان از اعمال مجدد محدودیت های بهداشت عمومی و بسته شدن بنادر در کشورهای صنعتی بزرگ مانند چین و ویتنام به عنوان نمونه هایی از اختلالات مجدد زنجیره تامین نام برد.

آل آرین در پاسخ به سوالی درباره مناسب‌ترین پاسخ فدرال رزرو گفت: برای تسریع کاهش، در ماه دسامبر.

فدرال رزرو در 3 نوامبر گفت که کاهش سرعت خرید ماهانه اوراق قرضه خود را «اواخر این ماه» آغاز خواهد کرد. این فرآیند شامل کاهش 15 میلیارد دلاری در ماه – 10 میلیارد دلاری در وزارت خزانه داری و 5 میلیارد دلاری اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن – از 120 میلیارد دلار در ماه خریداری شده توسط بانک خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا