بازرگانی

قیمت واردات آمریکا در ژانویه به شدت افزایش یافت

کشتی های باری پر از کانتینر در بندر لس آنجلس در 28 سپتامبر 2021 در لس آنجلس، کالیفرنیا پهلو می گیرند.

فردریک جی براون | خبرگزاری فرانسه | گتی ایماژ

قیمت‌های وارداتی ایالات متحده در ماه ژانویه در بحبوحه جهش قیمت محصولات انرژی و زنجیره تامین، بیشترین افزایش را در نزدیک به 11 سال اخیر داشته است، که آخرین نشانه‌ای از تداوم تورم بالا برای مدتی است.

وزارت کار روز چهارشنبه گفت که قیمت واردات در ماه گذشته 2.0 درصد افزایش یافته است که بیشترین افزایش از آوریل 2011 است، پس از کاهش 0.4 درصدی در دسامبر. در دوازده ماه منتهی به ژانویه، قیمت ها پس از افزایش 10.2 درصدی در دسامبر، 10.8 درصد شتاب گرفتند.

اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، انتظار داشتند که قیمت واردات، بدون تعرفه، 1.3 درصد افزایش یابد.

این گزارش پس از انتشار اخباری در روز سه‌شنبه مبنی بر افزایش قیمت‌های تولیدکننده در ماه ژانویه به بیشترین میزان در هشت ماه گذشته منتشر شد. قیمت های مصرف کننده نیز در ماه گذشته به شدت افزایش یافت و تورم سالانه بیشترین افزایش خود را در 40 سال گذشته ثبت کرد.

گلوگاه‌های عرضه نشانه‌هایی از کاهش را تا پایان سال 2021 نشان دادند، اما این پیشرفت با توقف موارد کووید-19، که توسط نوع Omicron در سرتاسر جهان موج می‌زد، متوقف شد.

قیمت سوخت وارداتی در ماه گذشته پس از کاهش 8.3 درصدی در دسامبر، 9.3 درصد افزایش یافت. قیمت نفت 9.5 درصد افزایش یافت در حالی که هزینه واردات مواد غذایی 3.6 درصد افزایش یافت.

بدون احتساب سوخت و مواد غذایی، قیمت واردات 1.1 درصد افزایش یافت. قیمت‌های اصلی وارداتی در دسامبر 0.6 درصد افزایش یافت. در ژانویه 6.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

این گزارش همچنین نشان داد که قیمت های صادراتی پس از کاهش 1.6 درصدی در ماه دسامبر، 2.9 درصد در ژانویه افزایش یافت. قیمت صادرات محصولات کشاورزی 3.0 درصد افزایش یافت. قیمت کالاهای صادراتی غیرکشاورزی 2.9 درصد افزایش یافت.

قیمت صادرات در ژانویه 15.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت. این به دنبال رشد 14.8 درصدی در ماه دسامبر بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا