بازرگانی

فدرال رزرو احتمالا به یک بانک مرکزی سختگیرتر تبدیل خواهد شد

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در جلسه استماع کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان در کنگره هیل در واشنگتن، 30 سپتامبر 2021 شرکت می کند.

دراگو | رویترز

منتظر صحبت های سخت تری از سوی فدرال رزرو باشید، زیرا ممکن است زودتر از آنچه انتظار می رود، برنامه اوراق قرضه را پایان دهد.

بر اساس نظرات تعدادی از مقامات فدرال رزرو، متخصصان بازار اکنون انتظار دارند که بانک مرکزی در نشست 14 تا 15 دسامبر خود در مورد اینکه آیا باید برای پایان دادن به برنامه تسهیل کمی خود سریعتر حرکت کند، بحث کند.

دایان سونک، اقتصاددان ارشد گرانت تورنتون گفت: «آنها در ماه دسامبر روند کاهشی را تسریع خواهند کرد و اکنون به نظر می رسد که رشد به راحتی می تواند به بالای 6 درصد برسد و در سه ماهه چهارم به 7 درصد نزدیک شود. اقتصاد قوی و داغ است. چیز بدی نیست. این یک رونق است. شما نمی توانید از آن فرار کنید. فدرال رزرو باید خود را وفق دهد.»

حتی اگر تصمیم بگیرد که خرید اوراق قرضه بیشتری را در دسامبر کاهش دهد، لحن فدرال رزرو باید نسبت به دوران پس از همه‌گیری، تندترانه‌تر به نظر برسد.

فدرال رزرو سختگیرانه تر است

مقامات فدرال رزرو پس از نشست خود در اوایل نوامبر اعلام کردند که آنها شروع به کاهش سرعت خرید اوراق قرضه با سرعت 15 میلیارد دلار در ماه خواهند کرد و عملاً این برنامه را در اواسط سال 2022 پایان خواهند داد. پس از تکمیل این برنامه، درها برای فدرال رزرو باز می شود. شروع به افزایش نرخ هدف خود برای وجوه فدرالیسم از ابتدا کند.

صورتجلسه جلسه که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان می دهد که برخی از مقامات فدرال رزرو خواهان سرعت بیشتر کاهش ارزش دارایی هستند و برخی از اعضا گفتند که در صورت ادامه افزایش تورم، بانک مرکزی ممکن است نیاز به افزایش سریعتر نرخ بهره داشته باشد. سهام پس از انتشار ساعت 14 فروخته شد.

سونک گفت: «اگر آنها می‌خواهند بین کاهش و برخاستن از زمین فاصله داشته باشند، باید آن را از سر راه بردارند. این توجیه دارد. ما اقتصاد قوی داریم.»

مری دالی، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، که یک کبوتر محسوب می شود، آخرین مقامی بود که روز چهارشنبه گفت بانک مرکزی می تواند به پایان برنامه خرید ماهانه 120 میلیارد دلاری اوراق قرضه خود سرعت ببخشد.

هفته گذشته، انتظارات از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به طرز چشمگیری افزایش یافت و اظهارنظر دالی آنها را بالاتر برد.

به گفته پیتر بوکفر، مدیر ارشد سرمایه گذاری در گروه مشاوره بلیکلی، اکنون، بازار آتی منعکس کننده یک شانس 66 درصدی برای یک چهارم واحد افزایش نرخ در ماه مه و 60 درصد احتمال افزایش نرخ سوم تا دسامبر آینده است. سایر نرخ ها نیز بالاتر رفتند، به ویژه اوراق قرضه دو ساله، که ارتباط نزدیکی با وجوه فدرال دارند.

این نسبت دو ساله در روز چهارشنبه 0.64 درصد بود.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو و ریچارد کلاریدا، نایب رئیس فدرال رزرو، هر دو به شتاب بهره برداری در هفته گذشته اشاره کردند. والر جمعه گذشته گفت که فدرال رزرو باید خریدهای خود را به جای ژوئن تا آوریل به پایان برساند.

بوکوار گفت: «اکنون در جلسه دسامبر این موضوع به واقعیت تبدیل می‌شود که آیا فدرال‌رزرو تصمیمی در مورد تسریع کاهش کاهش می‌دهد یا می‌گوید که درباره تسریع کاهش صحبت کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا