متاورس

طبق گفته مقامات رقابت بریتانیا، مالک فیس‌بوک متا باید پلتفرم Giphy GIF را بفروشد

قانون‌گذار رقابت بریتانیا، متا، مالک فیس‌بوک، پس از کشف اینکه این خرید می‌تواند بازار تبلیغات دیجیتال را مخدوش کند و به کاربران رسانه‌های اجتماعی آسیب برساند، درخواست فروش پلتفرم کتابخانه GIF Giphy را داده است.

سازمان رقابت و بازار (CMA) روز سه‌شنبه گفت که این تصمیم مطابق با یافته‌های موقتی است مبنی بر اینکه خرید Giphy توسط فیس‌بوک در ماه می سال گذشته باعث کاهش رقابت بین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و در بازار تبلیغات نمایش آنلاین خواهد شد.

در بیانیه رسمی، CMA گفت از دست دادن رقابت در این بخش “به ویژه نگران کننده است، زیرا فیس بوک نزدیک به نیمی از بازار تبلیغات نمایشی نمایشگر ۷ میلیارد پوندی (۸.۲ میلیارد یورو) در بریتانیا را کنترل می کند.

فیس‌بوک که اخیراً به متا تغییر نام داده است، گفته است که ممکن است به تصمیم CMA اعتراض کند.

این اولین بار نیست که سازمان بازار سرمایه در یک ادغام بزرگ دخالت می کند. در ماه فوریه، صرافی بلیط Viagogo باید بخشی از تجارت بین المللی Stubhub را بفروشد زیرا ادغام آن رقابت را در بریتانیا کاهش می دهد.

فیس‌بوک Giphy، یک سرویس ساخت و اشتراک‌گذاری گیف متحرک را به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار (۳۵۲ میلیون یورو) در ماه می ۲۰۲۰ خریداری کرد تا آن را با برنامه اشتراک‌گذاری عکس اینستاگرام ادغام کند.

استوارت مک‌اینتاش، رئیس تحقیقات مستقل فیسبوک-گیفی، به CMA گفت: «ارتباط فیس‌بوک و گیفی قبلاً یک رقیب بالقوه را در بازار تبلیغات نمایشی حذف کرده است.

او افزود: «با درخواست از فیس بوک برای فروش Giphy، ما از میلیون ها کاربر رسانه های اجتماعی محافظت می کنیم و رقابت و نوآوری در تبلیغات دیجیتال را تشویق می کنیم.

فیس بوک اعلام کرد که با این تصمیم موافق نیست.

سخنگوی متا در بیانیه ای گفت: “ما در حال بررسی تصمیم و بررسی همه گزینه ها از جمله درخواست تجدید نظر هستیم.”

سازمان بازار سرمایه در ژانویه سال جاری بررسی این معامله را آغاز کرد و در فروردین ماه آن را به بررسی عمیق ارجاع داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا