بازرگانی

شاخص کلیدی نرخ تورم فدرال رزرو نسبت به سال گذشته 4.9 درصد افزایش یافت که سریع ترین رشد از سال 1983 تاکنون است.

وزارت بازرگانی گزارش می دهد که معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای اندازه گیری تورم نسبت به سال گذشته 4.9 درصد افزایش یافته است که بزرگترین افزایش به سپتامبر 1983 باز می گردد.

شاخص قیمت اصلی PCE بدون احتساب مواد غذایی و انرژی اندکی بالاتر از برآورد داوجونز 4.8 درصدی و بالاتر از نرخ 4.7 درصدی در نوامبر بود. رشد ماهانه 0.5% مطابق با انتظارات بود.

در کنار اعداد تورم، درآمد شخصی 0.3% در ماه افزایش یافت که درست کمتر از برآورد 0.4% بود. مخارج مصرف کننده 0.6% کاهش یافت، کمتر از 0.7% تخمین.

داده‌های جداگانه وزارت کار که مقامات فدرال رزرو به دقت رصد می‌کنند نیز نشان می‌دهد که کل هزینه‌های غرامت برای کارگران غیرنظامی طی 12 ماه گذشته 4 درصد افزایش یافته است. این سریعترین سرعت در تاریخ برای شاخص هزینه نیروی کار است، مجموعه ای از داده ها به ابتدای سال 2002.

با این حال، افزایش فصلی 1 درصدی تعدیل شده فصلی کمتر از انتظارات 1.2 درصدی بود که نگرانی از مارپیچ تورمی در قیمت دستمزدها را آرام کرد.

این اعداد در حالی به دست می‌آیند که تورم افسارگسیخته فدرال رزرو را به سمت سرعت شدید سیاست‌ها سوق می‌دهد.

در اوایل هفته جاری، مقامات بانک مرکزی اعلام کردند که احتمالاً افزایش نرخ بهره را در اسرع وقت در ماه مارس آغاز خواهند کرد. قیمت‌های بازار به پنج ربع افزایش در سال جاری برای ثبت نرخ‌های استقراض کوتاه‌مدت اشاره دارد که از زمان شروع همه‌گیری کووید در اوایل سال 2020 نزدیک به صفر بوده است.

تورم کل بر اساس شاخص مخارج مصرف شخصی با نرخ 5.8 درصد افزایش یافت که به سریع ترین سرعت از ژوئن 1982 مربوط می شود.

بازارها داده ها را مثبت ارزیابی کردند، زیرا معاملات آتی بازار سهام از پایین ترین سطح صبح فاصله داشتند.

مقامات فدرال رزرو نگران فشارهای تورمی هستند که در سال گذشته آن را “موقت” توصیف کرده اند. در حالی که عوامل مرتبط با تنگناهای زنجیره تامین و تقاضای قوی برای کالاها برای خدمات، دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها بودند، تورم قوی‌تر و طولانی‌تر از آنچه سیاست‌گذاران پیش‌بینی می‌کردند، ثابت شده است.

یکی از زمینه های نگرانی خاص دستمزدها و احتمال گردابی است که در آن افزایش دستمزدها قیمت ها را افزایش می دهد و در نتیجه انتظارات تورمی را افزایش می دهد.

یان شفردسون، اقتصاددان ارشد در Pantheon Macroeconomics می‌نویسد: «داده‌های سه ماهه چیزی را ثابت نمی‌کند، اما با افزایش مشارکت نیروی کار، و کاهش شاخص‌های مازاد تقاضا در ماه‌های اخیر، منطقی است که باور کنیم رشد دستمزدها بعید به نظر می‌رسد که شتاب قابل توجهی داشته باشد.» . در ضمن، این گزارش فشار فوری را از بین می برد [Federal Open Market Committee] برای عملکرد قدرتمند، آه های آسودگی برج های فدرال رزرو باید در وال استریت شنیده شود.

افزایش سالانه 4 درصدی شاخص هزینه نیروی کار، اگرچه برآوردی برای سه ماهه وجود ندارد و کمتر از رشد 1.3 درصدی نسبت به سه ماهه قبل است، اما همچنان نشان دهنده افزایش شدید 2.5 درصدی نسبت به سال گذشته است. غرامت برای کارگران در صنعت خصوصی 4.4 درصد افزایش یافت که شامل افزایش 5 درصدی دستمزدها و حقوق ها بود. هزینه های سود 2.9٪ افزایش یافته است.

غرامت برای مشاغل خدماتی با 6.1 درصد افزایش سریعترین رشد را داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا