بازرگانی

رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم زیبا نخواهد بود، اما باید بهبود یابد

کانتینرها روی عرشه کشتی باری CYMAX New Haven که در 13 اکتبر 2021 به بندر نیویورک در شهر نیویورک، ایالات متحده می ریزد، انباشته می شوند.

برندن مک درمید | رویترز

بهبود اقتصادی در ایالات متحده در سه ماه گذشته به شدت کاهش یافته است، زیرا محصولات در بنادر شلوغ معمولی گیر کرده اند، کارفرمایان در تلاش برای یافتن کارگر هستند و مصرف کنندگان با افزایش قیمت ها با مشکل مواجه هستند.

بر اساس برآورد داوجونز، وقتی وزارت بازرگانی در روز پنجشنبه اولین برآورد خود را از رشد تولید ناخالص داخلی سالانه برای سه ماهه سوم منتشر می کند، احتمالاً تنها 2.8 درصد افزایش خواهد داشت.

در حالی که این عدد در دوران پیش از کووید کاملاً خوب به نظر می رسید، اما در واقع کندترین سرعت از زمان شروع بهبود در آوریل 2020 پس از کوتاه ترین و شدیدترین رکود در تاریخ ایالات متحده خواهد بود.

علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که اقتصاد در این سه ماهه اصلاً رشد نکند – ردیاب تولید ناخالص داخلی فدرال رزرو در آتلانتا تخمین خود را به 0.2 درصد کاهش داده است، آخرین کاهش نتیجه انتظارات کمتر برای مخارج دولتی و واقعی است. صادرات خالص

با این حال، اقتصاددانان نگران نیستند. آنها می گویند که تا حد زیادی کاهش سرعت نتیجه عواملی است که عمدتاً مربوط به تنگناهای زنجیره تامین است که در ماه های آینده کاهش می یابد و امکان ادامه بهبود را فراهم می کند.

جوزف لاورگنا، اقتصاددان ارشد ناتیکسیس برای قاره آمریکا، گفت: «ضعف بیش از هر چیز به دلیل اعوجاج عرضه است. “اقتصاد اساساً همچنان قوی است و من به این سه ماهه به عنوان بازتابی از جایی که داریم می رویم نگاه نمی کنم.”

در واقع، Natixis دیدگاه کمی خوشبینانه تری نسبت به عدد تولید ناخالص داخلی دارد که مجموع کالاها و خدماتی است که یک اقتصاد تولید می کند. این شرکت انتظار دارد رشد با سرعت 3.3٪ برسد. با این حال، این کاهش شدید نسبت به افزایش 6.7 درصدی در سه ماهه دوم خواهد بود. این همچنین پایین ترین رقم از زمان کاهش خیره کننده 31.2 درصدی در سه ماهه دوم سال 2020 خواهد بود.

لاورگنا گفت: «تا حدی که ما به طور کامل بازگشایی نشده‌ایم، حداقل از نظر سفر و فعالیت‌های تفریحی، همه چیز بسیار سالم‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.» من این را نشانه ای از اتفاقات آینده نمی دانم.

نظرسنجی به‌روزرسانی سریع CNBC از پیش‌بینی‌کنندگان، میانگین پیش‌بینی رشد را برای سه ماهه سوم 2.3 درصد نشان می‌دهد.

اقتصاد همچنان با چالش های متعددی روبرو است.

بر اساس برآورد اخیر گلدمن ساکس، ده‌ها کشتی در بنادر شلوغ ساحلی کالیفرنیا گیر افتاده‌اند و در انتظار تحویل محموله‌های حدود 24 میلیارد دلاری هستند. تنگناها نتیجه تقاضای زیاد برای کالاها برای خدمات در زمانی است که شرکت ها در پر کردن جای خالی مشکل دارند. بر اساس گزارش وزارت کار، 4.3 میلیون کارگر در ماه اوت شغل خود را ترک کردند که یک رکورد است و اقتصاد را با 10.4 میلیون شغل ترک کرده است.

امید کمی وجود دارد که مشکلات زنجیره تامین به زودی حل شود. نظرسنجی اخیر فدرال رزرو دالاس نشان داد که 41.3 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند حداقل 10 ماه طول می کشد تا زنجیره های تأمین به حالت عادی بازگردند و 64.5 درصد از مشاغل تگزاس گفتند که با اختلالات یا تاخیر در عرضه مواجه شده اند که این رقم در ماه فوریه 35.5 درصد بود. .

مسائل…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا