بازرگانی

حتی با افزایش تورم، خرده‌فروشی در ماه اکتبر سریع‌تر از حد انتظار افزایش یافت

وزارت بازرگانی ایالات متحده روز سه شنبه گفت که خریداران آمریکایی در ماه اکتبر هزینه های خود را تسریع کردند، حتی در حالی که قیمت کالاها با سریع ترین سرعت خود از دهه 1990 افزایش یافت.

خرده‌فروشی، معیاری است که نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان چقدر برای کالاهای مختلف از خودرو گرفته تا کالاهای ورزشی، غذا و گاز خرج می‌کنند، در ماه اکتبر 1.7 درصد در مقایسه با 0.8 درصد در ماه قبل افزایش یافت.

طبق برآورد قبلی اداره سرشماری، بدون احتساب خودرو، فروش نیز 1.7 درصد افزایش یافته است.

هر دو عدد بالاتر از تخمین داوجونز از 1.5% برای چاپ اصلی و 1% برای افزایش فروش اصلی بود.

خرید آنلاین بیشترین سود نسبی را در ماه داشته است، 4٪ افزایش و خوب برای 10.2٪ افزایش نسبت به سال گذشته. قیمت های بالاتر در پمپ بنزین باعث افزایش 3.9 درصدی فروش بنزین در ماه اکتبر شد. سال به سال، فروش در ایستگاه ها 46.8٪ افزایش یافته است.

این خبر پس از آن منتشر شد که شاخص قیمت مصرف کننده، که سبد کالایی مشابهی را اندازه گیری می کند، برای ماه اکتبر 0.9 درصد و به صورت سالانه 6.2 درصد افزایش یافت. این افزایش نسبت به سال گذشته قوی‌ترین افزایش از سال 1991 بوده است. حتی بدون احتساب مواد غذایی و انرژی، شاخص بهای مصرف کننده 0.6 درصد نسبت به ماه قبل و 4.6 درصد سالانه افزایش یافته است.

با این حال، ارقام خرده فروشی – که برای تغییرات فصلی تنظیم شده است اما نه برای تورم – نشان می دهد که مصرف کنندگان مایل به پرداخت قیمت های بالاتر هستند، علیرغم نشانه های اخیر مبنی بر اینکه احساسات به پایین ترین حد در 10 سال گذشته رسیده است.

ایان شفردسون، اقتصاددان ارشد در Pantheon Macro Economics، نوشت: «اعتماد ملایم مصرف‌کننده چیزهای زیادی وجود دارد که نشان دهنده کند شدن رشد است. کاری که مردم انجام می دهند مهمتر از آنچه می گویند است.»

خانواده‌های آمریکایی به لطف یک سری پرداخت‌هایی که کنگره برای مبارزه با بحران همه‌گیری کووید تصویب کرده، مملو از پول نقد هستند. مجموع این هزینه‌ها بیش از 5 تریلیون دلار بود و شامل پرداخت‌های انتقالی در قالب چک مستقیم به میلیون‌ها آمریکایی و همچنین بهبود مزایای بیکاری بود که بیشتر آنها در سپتامبر منقضی شدند.

پس انداز در سه ماهه سوم به 1.6 تریلیون دلار رسید که با اوج همه گیری فاصله دارد اما همچنان در سطح بالایی قرار دارد. با این حال، نگرانی ها در مورد تورم در نظرسنجی ها سرازیر شده است.

با این حال، طبق گزارش بانک آمریکا، هزینه‌ها همچنان سریع باقی ماند و هزینه‌های بدهی و کارت اعتباری بر اساس دو سال 27 درصد افزایش یافت.

به طور کلی، فروش نسبت به سال گذشته 16.3 درصد افزایش یافته است.

لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی نیز با افزایش 3.8 درصدی در طول ماه، رشد قابل توجهی داشتند، در حالی که خرده فروشان متفرقه و مراکز مصالح ساختمانی 2.8 درصد و خرده فروشان خودرو و قطعات خودرو با افزایش 1.8 درصدی مواجه شدند.

با این حال، فروش در رستوران‌ها و بارها در طول ماه علیرغم افزایش 29.3 درصدی نسبت به سال گذشته ثابت بود و فروشگاه‌های لباس 0.7 درصد کاهش یافتند اما همچنان 25.8 درصد نسبت به همان نقطه در سال 2020 افزایش داشتند.

گزارش جداگانه ای از وزارت کار در روز سه شنبه نشان داد که قیمت واردات در ماه اکتبر 1.2 درصد افزایش یافته است، پیش از برآورد 1 درصدی داوجونز و سریع ترین افزایش از ماه می. این مدت ها قبل از افزایش 0.4 درصدی در سپتامبر بود.

همچنین، تولید صنعتی در ماه اکتبر 1.6 درصد افزایش یافت، پیش از برآورد 1 درصدی و بازگشت …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا