متاورس

تجزیه و تحلیل: آیا اپل 3 تریلیون دلار ارزش دارد و چرا این غول فناوری با ارزش ترین شرکت است؟

اپل شروع شگفت انگیزی در سال 2022 داشت، زمانی که برای مدت کوتاهی اولین شرکتی بود که در روز دوشنبه قبل از بسته شدن روز تعطیل، به ارزش بازار 3 تریلیون دلار (2.6 تریلیون یورو) دست یافت.

این در حالی است که سرمایه‌گذاران شرط می‌بندند که سازنده آیفون همچنان به عرضه محصولات پرفروش خود در بازارهای جدید مانند خودروهای روباتیک و واقعیت مجازی ادامه دهد.

اما آیا ثروت خالص این غول فناوری 3 تریلیون دلار (2.6 تریلیون یورو) 16 ماه پس از تبدیل شدن به اولین شرکت 2 تریلیون دلاری (حدود 1.8 تریلیون یورو) آن است؟

پاسخ به این بستگی دارد که فرد به توانایی سازنده آیفون برای همگام شدن با رشد بی سابقه در 15 سال گذشته نگاه کند.

در آخرین سال مالی که در 25 سپتامبر به پایان رسید، اپل به لطف تقاضای زیاد برای ارتقای آیفون 5G، رشد درآمدی 33 درصدی را به 365.8 میلیارد دلار (323 میلیارد یورو) رساند.

اما این جهش رشد پس از یک سال رشد تک رقمی فروش و سال مالی 2019 که فروش اپل کاهش یافت، رخ داد.

فناوری های جدید اپل

مورد انقلابی اپل این است که یک اکوسیستم برای میلیاردها دارنده آیفون ایجاد کرده است که برای خدمات هزینه می کنند و این که برای دسته بندی های آینده مانند خودروهای خودران و واقعیت افزوده موقعیت خوبی دارد.

سرمایه‌گذاران تخفیف عمیق منتسب به سهام اپل به دلیل اتکای آن به آیفون برای رشد فروش ناپدید شده‌اند، زیرا اپل ثابت می‌کند که این دستگاه در مرکز یک منظومه خورشیدی در حال گسترش است و گجت‌های جدیدی مانند Apple Watch، Apple AirTags و جدید را اضافه می‌کند. خدمات پولی مانند تلویزیون و کلاس های تناسب اندام.

اپل یک داستان رشد شگفت انگیز بر اساس محصولات ضروری و مجموعه رو به رشد خدمات بوده و همچنان ادامه دارد. تریپ میلر، شریک مدیریتی در جولان کپیتال پارتنرز، گفت: در حالی که قیمت سهام سال‌ها پیش رویای سرمایه‌گذاران ارزشی بود، من فکر نمی‌کنم قیمت بالای نزدیک به رکورد کنونی باید “سیگنال فروش برای سرمایه‌گذاران متمرکز بلندمدت” باشد.

علاوه بر این، طبق داده‌های Refinitiv، اپل حدود 30 برابر سود 12 ماهه مورد انتظار خود معامله می‌کند که اندکی نسبت به ضریب 32 در اوایل سال 2021 کاهش یافته است، اما همچنان در سطوحی است که از سال 2008 مشاهده نشده است.

هال ادینز، اقتصاددان ارشد هیئت مدیره مشاوره سرمایه‌گذاری سرمایه برای سهامداران اپل، گفت که اپل در طول همه‌گیری یک “سهام امن” بوده است و سرمایه‌گذاران احتمالاً انتظار فروش قوی در طول تعطیلات را دارند.

ماشین اپل

ادن گفت: «به نظر می‌رسد سیب‌ها در برابر هر چیزی که Omicron می‌تواند به سمت آنها پرتاب کند، مصونیت دارند. من در این سطح راضی نیستم، اما باید اتفاقات بد غیرمنتظره‌ای رخ دهد تا قایق را تکان دهد.»

برخی از تحلیلگران بر این باورند که اپل با محصولات آینده مانند Apple Car، فضای زیادی برای رشد در سال های آینده دارد.

مورگان استنلی، تحلیلگر مورگان استنلی، می‌گوید: «ما چشم‌انداز Apple Car را می‌بینیم – که نشان‌دهنده روشن‌ترین مسیر برای دو برابر کردن درآمد و ارزش بازار اپل است – که منجر به تغییر روایت سرمایه‌گذار به سمت جذابیت پلتفرم (یک میلیارد مشتری وفادار) و رشد طولانی‌مدت و پایدار می‌شود. کیتی ال هابرتی در نوامبر (نوامبر) نوشت.

بدون تضمین

با این حال، مشکل این است که اپل در حال رسیدن به محدودیت‌هایی است که می‌تواند تعداد کاربران خود را افزایش دهد و از هر کدام چقدر پول جمع کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا