بازرگانی

الاریان نسبت به “بحران هزینه زندگی” هشدار داد و گفت: افزایش نرخ بهره بانک مرکزی می تواند باعث رکود شود.

محمد الاریان، اقتصاددان گفت که تلاش های فدرال رزرو برای مبارزه با تورم تهدیدی برای فرو بردن ایالات متحده در رکود تورمی است.

پس از تصمیم بانک مرکزی ایالات متحده در اوایل ماه جاری مبنی بر افزایش نرخ بهره برای اولین بار در بیش از سه سال گذشته، بازارها اکنون انتظار دارند که فدرال رزرو حتی قوی تر شود.

قیمت‌های کنونی نشان‌دهنده افزایش نیم درصدی در ماه مه و افزایش تجمعی 2.5 درصدی به نرخ‌های معیار تا پایان سال است، از سطحی نزدیک به صفر که در سال 2022 آغاز شد.

الاریان، مشاور ارشد اقتصادی آلیانز و رئیس کالج کوئینز در کمبریج، گفت که انجام این کار می تواند تأثیر قابل توجهی بر رشد ایالات متحده داشته باشد.

الاریان روز دوشنبه به Squawk Books از CNBC گفت: «بازار اوراق قرضه فکر می‌کند تورم بسیار بالاست، فدرال رزرو خیلی عقب‌تر از منحنی است، و فدرال رزرو در حال خطر است… اقتصاد را به سمت رکود سوق می‌دهد. مصاحبه صبحگاهی

منحنی ها را تماشا کنید

در واقع، برخی از اقدامات بازار نشان می دهد که خطرات رکود در حال افزایش است.

بازدهی برخی از اوراق قرضه کوتاه مدت دولتی بیش از همتایان بلندمدت خود افزایش یافته است، این یک سیگنال تاریخی است که سرمایه گذاران معتقدند رشد اقتصادی آتی کاهش خواهد یافت. به عنوان مثال، اوراق خزانه 3 ساله در معاملات روز دوشنبه از اوراق قرضه 10 ساله و اوراق قرضه 30 ساله جلوتر بودند.

اما قابل اعتمادترین شاخص رابطه بین اوراق 10 ساله و 3 ماهه بود و اینکه منحنی بازدهی کاملاً مجزا است. اختلاف بین این بازده ها در آخر هفته گذشته هنوز حدود 1.93 واحد درصد بود، حاشیه ای که شانس کمی برای رکود در سال آینده داشت.

با این حال، الاریان گفت که مصرف کنندگان در ماه های آینده با تورم مبارزه خواهند کرد. فدرال رزرو سعی خواهد کرد با افزایش نرخ بهره، تورم را مهار کند، که ممکن است رشد اقتصادی را محدود کند.

ما به دنبال بحران هزینه زندگی هستیم. این همان چیزی است که ما در دو سه ماهه آینده به آن نگاه می کنیم، جایی که مصرف کننده به شدت تحت تاثیر تورم قرار خواهد گرفت و او به شدت از تمایلات مصرف کمتر آسیب خواهد دید.

الاریان خاطرنشان کرد که سهام ایالات متحده تاکنون نسبتاً خوب نگه داشته اند، زیرا هنوز گزینه های کمی برای سرمایه گذاران وجود دارد.

نشانه های اقتصادی در آینده

مجموعه ای از نقاط داده در این هفته به روشن کردن سرعت مورد نیاز فدرال رزرو کمک می کند.

نظرسنجی فرصت‌های شغلی و گردش شغلی برای ماه فوریه، که در روز سه‌شنبه برگزار می‌شود، بینشی از بازار کساد کار ارائه می‌دهد. گزارش ماه قبل حاکی از شکاف حدود 4.8 میلیون شغلی بین مشاغل خالی و بیکاری احتمالی بود.

روز پنجشنبه، وزارت بازرگانی معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو، یعنی شاخص اصلی قیمت PCE را منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود که این افزایش ۱۲ ماهه ۵.۵ درصدی در ماه فوریه را نشان دهد که از ۵.۲ درصد در ماه قبل و بسیار جلوتر از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو بالاتر است.

سپس در روز جمعه، انتظار می‌رود که گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی مارس 5.5 درصد افزایش در میانگین درآمد ساعتی 12 ماهه را نشان دهد. اقتصاددانان نگرانند …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا