بورس

ارزها و سهام آسیایی در بحبوحه بحران اوکراین دوباره بازگشتند | جنگ روسیه و اوکراین

ارزها و سهام بازارهای نوظهور در آسیا روز جمعه افزایش یافتند و پس از تهاجم روسیه به اوکراین که دارایی های جهانی را در جلسه قبل کاهش داد، روند بهبودی گسترده تری را دنبال کرد، اگرچه احساسات همچنان محتاطانه بود.

بات تایلند و روپیه هند به سرعت در برابر دلار بهبود یافتند و هر دو 0.4 درصد جهش کردند، حتی با اینکه قیمت نفت حدود 3 درصد افزایش یافت.

با این حال، بات که تا اینجای سال از تمام همتایان در حال رشد خود در آسیا عملکرد بهتری داشته است، در آستانه ثبت بدترین کاهش هفتگی خود در یک ماه گذشته بود.

مارگارت یانگ، استراتژیست در Daily FX در سنگاپور، گفت: «من فکر می‌کنم بات اکنون یک فشارسنج برای ارزهای بازارهای نوظهور است و احیای آن نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران ممکن است این کاهش را بخرند.

تحلیلگران انتظار دارند که نوسانات سهام آسیایی در این هفته، حرکت ها را برای آینده قابل پیش بینی هدایت کند.

Manishi Raichodhuri، رئیس تحقیقات سهام آسیا و اقیانوسیه در BNP Paribas گفت: «محرک‌های اصلی این نوسان – تنش‌های ژئوپلیتیکی و تورم – به‌ویژه در انرژی و کالاها، و عدم اطمینان در مورد سرعت و میزان انقباض سیاست‌های پولی – همچنان ادامه دارد.

بنابراین، به نظر ما بهبودی امروز در سهام آسیایی یک بهبود فنی است.

سرمایه گذاران به دقت مراقب هرگونه حرکت فدرال رزرو ایالات متحده خواهند بود زیرا مقامات فدرال رزرو شروع به ارزیابی چگونگی تأثیر درگیری بین روسیه و اوکراین بر اقتصاد و تغییر برنامه ریزی شده به سمت سیاست های پولی سخت تر می کنند.

اوکراین یا نه اوکراین، ایالات متحده با تورم به بالاترین سطح در 40 سال گذشته مواجه است. اگر تورم به بالاتر از حد انتظار ادامه دهد و گرما تشدید شود، فدرال رزرو همچنان مجبور خواهد شد به مسیر تهاجمی خود در سال جاری ادامه دهد. دانیل دوبروفسکی، تحلیلگر IG Asia، گفت:

دلار سنگاپور 0.2 درصد افزایش یافت و وون کره جنوبی ضررهای خود را معکوس کرد و 0.1 درصد افزایش یافت، در حالی که روپیه اندونزی و رینگیت مالزی هر کدام 0.1 درصد افزایش یافتند.

سهام آسیایی رشد یک شبه وال استریت را برای جهش بالاتر دنبال کردند و سهام هند پیشتاز این رشد بودند.

سهام کره جنوبی، سنگاپور، اندونزی و تایلند در محدوده 0.5 تا 1 درصد افزایش یافت، در حالی که سهام مالزی 1.7 درصد افزایش یافت.

با این حال، شاخص سنگاپور در مسیر کاهش هفتگی 4 درصدی قرار دارد که بزرگترین افت آن در بیش از 9 ماه گذشته است. سهام کوالالامپور به سمت بزرگترین کاهش هفتگی خود از 28 ژانویه پیش رفت.

سهام بانک های اروپایی نیز در اوایل روز جمعه نسبت به کاهش شدید روز قبل، بهبود یافت، حتی در شرایطی که بانکداران با تأثیر یک سری تحریم ها در پی حمله روسیه به اوکراین دست و پنجه نرم کردند.

و سهام بانک های پیشرو افزایش یافت و بخش بانکداری اروپا 1.3 درصد افزایش یافت. این تنها یک بازگشت جزئی از افت 8 درصدی روز پنجشنبه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا